PIC16F723 TSSOP 28 Vi điều khiển vi xử lý microchip
  • Hỗ trợ xuất hóa đơn đỏ
Giới thiệu PIC16F723 TSSOP 28 Vi điều khiển vi xử lý microchip
Công dụng:
- Ứng dụng trong các mạch điện tử
- Ứng dụng trong nhiều mạch bán dẫn
- Thay thế IC bị hỏng
Thông số kỹ thuật
High-Performance RISC CPU:
• Only 35 Instructions to Learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating Speed:
- DC – 20 MHz oscillator/clock input
- DC – 200 ns instruction cycle
• Up to 8K x 14 Words of Flash Program Memory
• Up to 368 Bytes of Data Memory (RAM)
• Interrupt Capability
• 8-Level Deep Hardware Stack
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes
• Processor Read Access to Program Memory
Special Microcontroller Features:
• Precision Internal Oscillator:
- 16 MHz or 500 kHz operation
- Factory calibrated to ±1%, typical
- Software tunable
- Software selectable ÷1, ÷2, ÷4 or ÷8 divider
• 1.8V-5.5V Operation – PIC16F722/3/4/6/7
• 1.8V-3.6V Operation – PIC16LF722/3/4/6/7
• Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Brown-out Reset (BOR):
- Selectable between two trip points
- Disable in Sleep option
• Programmable Code Protection
• In-Circuit Serial ProgrammingTM (ICSPTM) via Two Pins
• Multiplexed Master Clear with Pull-up/Input Pin
• Industrial and Extended Temperature Range
• High-Endurance Flash Cell:
- 1,000 write Flash endurance (typical)
- Flash retention: > 40 years
• Power-Saving Sleep mode
Extreme Low-Power Management PIC16LF722/3/4/6/7 with XLP:
• Sleep Mode: 20 nA
• Watchdog Timer: 500 nA
• Timer1 Oscillator: 600 nA @ 32 kHz
Analog Features:
• A/D Converter:
- 8-bit resolution and up to 14 channels
- Conversion available during Sleep
- Selectable 1.024/2.048/4.096V voltage reference
• On-chip 3.2V Regulator (PIC16F722/3/4/6/7 devices only)
Peripheral Highlights:
• Up to 35 I/O Pins and One Input-only Pin:
- High-current source/sink for direct LED drive
- Interrupt-on-pin change
- Individually programmable weak pull-ups
• Timer0: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Prescaler
• Enhanced Timer1:
- Dedicated low-power 32 kHz oscillator
- 16-bit timer/counter with prescaler
- External Gate Input mode with Toggle and Single Shot modes
- Interrupt-on-gate completion
• Timer2: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Period Register, Prescaler and Postscaler
• Two Capture, Compare, PWM (CCP) Modules:
- 16-bit Capture, max. resolution 12.5 ns
- 16-bit Compare, max. resolution 200 ns
- 10-bit PWM, max. frequency 20 kHz